Kırşehir Express Gazetesi

CHP’Lİ BAŞKANLAR TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLADI

CHP’Lİ BAŞKANLAR TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLADI
24 Ağustos 2021 - 10:32

18-22 Ağustos 2021 tarihlerinde Kırşehir’de ülke gündemi, turizm, ekonomi, yeni normalleşme ve benzeri konularının ele alındığı buluşmaya istinaden Neşet Ertaş Kültür Merkezi Gönül Dağı toplantı salonunda yapılan Kırşehir belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun ev sahipliğinde yapılan çalıştayda katılımcı Belediye Başkanları aldıkları kararları imza altına alarak ortak bir basın açıklaması yayınladı.

“CHP’li İl Belediye Başkanları Kırşehir Buluşması Ortak Basın Açıklaması”nda şunlar ifade edildi:

CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI KIRŞEHİR BULUŞMASI ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

CHP’li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırşehir Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu; Yalova’dan Vefa Salman ve Cuma günü Kırşehir’e gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katılımıyla Kırşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Belediye Başkanları Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Belediye Başkanları, 18-22 Ağustos 2021 tarihlerinde yapılan Kırşehir’deki buluşmada ülke gündemi, turizm, ekonomi, yeni normalleşme vb. konularını ele aldı.

Toplantıda Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan Tasarruf Genelgesine de değinildi. Genelgenin, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM dahil tüm kamu kurumlarını da kapsaması gerektiği vurgulandı. 13-19 Eylül 2021 tarihlerinde kutlanacak olan Ahilik Haftası’nın verimli geçmesi temennisinde bulunuldu.

CHP’li İl Belediye Başkanlarının katılımlarıyla gerçekleşen toplantının ardından ortak bir açıklama yayınlandı.

 Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Ardahan, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Edirne, Sinop, Kırklareli, Kırşehir Belediye Başkanları olarak buluşmamızı Kırşehir Belediyemizin ev sahipliğinde tarih ve kültür şehri Kırşehir’de gerçekleştirdik.

18-22 Ağustos 2021 tarihinde yapılan toplantımızda Türkiye’mizin öne çıkan başlıklarını bütüncül bir boyutta ele alarak ortak değerlendirmelerde bulunduk.

YENİ NORMALLEŞMEDE TEDBİRLER ELDEN BIRAKILMAMALI

 Bilindiği üzere 1 Temmuz itibari ile açıklanan yeni normalleşme sürecinin tüm sektörlere canlılık getirmesini diliyor ve bu konuda tedbirlerin elden bırakılmamasını çok önemsediğimizi ifade ediyoruz.

Pandemi döneminde CHP’li Belediyeler olarak tüm dayanışma ağlarımızı ve olanaklarımızı kullanarak başarılı bir çalışma gerçekleştirdik. Pandemi süreci boyunca hayatını kaybeden vatandaşlarımızın üzüntüsünü yaşıyor ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Gelinen noktada, önümüzdeki haftalarda açılacak olan 2021-2022 eğitim öğretim yılının kesintiye uğramaması ve toplumsal bağışıklığın sağlanması için tüm vatandaşlarımızı aşılama haklarını kullanmaya davet ediyoruz. Yaşanan süreç boyunca görevlerini özverili bir şekilde yerine getiren bütün sağlık çalışanlarımıza da en derin saygılarımızı sunuyoruz.

TASARRUF GENELGESİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Kamuoyumuzun da bildiği üzere, tasarruflu ve israfa karşı yönetim anlayışı tüm CHP’li belediyelerimizin yönetim anlayışının ana eksenini oluşturmaktadır.

31 Mart seçimleri kampanyasındaki günlerimizden bu yana hepimiz israf düzeni ile mücadeleyi ve tasarrufu vatandaşlarımıza vaat ettik ve göreve geldiğimiz günden beri de bu duruşumuzdan ödün vermedik. Faaliyetlerimizi de bu kapsamda planlı ve programlı bir şekilde gerçekleştirdik. Yapmış olduğumuz bu planlamalar ve almış olduğumuz tedbirler sayesinde ciddi sonuçlar elde ederek mali bütçelerimize katkı sağladık.

Söz konusu genelgeyle belediyelerimizin görevlerini yapması yönünde bazı engeller oluşturabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda ilgili kurumlarla irtibat kurarak belli maddelerin açıklığa kavuşturulmasını talep edeceğiz.

Başkanlığını yürüttüğümüz şehirlerimiz ülkemizin tarihsel, kültürel, turizm ve ekonomisi açısından önemli bir yere sahiptir. Şehirlerimizde ekonomik ve kültürel faaliyetlerin gelişmesi için gerekli olan tüm alt yapı çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.

KÜLTÜR VE TURİZM POLİTİKASI OLUŞTURULMALI

Bizler Belediye Başkanları olarak Türkiye genelinde de benzer bir politika uygulanması gerektiğine inanıyor; ülkemizin ekonomisine katkı sunduğumuz ölçüde de elde edilen gelirin ülkemizin tüm illerine adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini düşünüyoruz.

Ekonomik ve kültürel faaliyetlerin-çalışmaların bizlerin de dahil olduğu Anadolu’muzun tüm il ve ilçelerinde yaygınlaşması için tüm ilgili bakanlıklar ve kamu kurumlarıyla birlikte çalışmayı ve istişare içerisinde bulunmayı önemsiyoruz.

TEŞVİK KANUNU BELEDİYE GELİRLERİNE EL KOYMA ANLAMI TAŞIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından meclise gönderilen Turizm Teşvik Kanunu Taslağı’nın, meclis ihtisas komisyonundan geçtiğini; bu taslağa göre belediye sınırları içinde bulunan yeme-içme, eğlence, günübirlik mesire alanları ile konaklama tesisleri ve plajlar dahil turizmle ilgili alanların, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tasarruf ve denetimine bırakılmasının belediyelerin gelirlerine el koyma anlamını taşıdığı ve işlemeyeceği ortadadır.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik, siyasal krizlere rağmen Belediye Başkanları olarak tüm engellemelere karşın halkımızdan aldığımız destekle, ortak aklı işleterek bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz.

AFET VE ACİL DURUMLARDA BELEDİYELER ORTAK HAREKET ETMELİDİR

Ağustos ayı içinde ülkemizde yaşanan yangınlar ve sel felaketlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz. Bu olaylar bize göstermiştir ki gerektiğinde sınırları dışındaki yangınlara ve afet olaylarına da müdahale etmesi gereken belediyelerin ticari bir kuruluş gibi hareket edebilmesi, hava araçlarının tüm giderlerini bütçelerinden karşılamaları çok zordur.

Bu nedenle yaşanan bu süreç böylesi konularda belediyelerin ortaklaşa hareket etmesi gerektiğini göstermiştir.

Belediye Başkanları toplantımızın şehirlerimize ve ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesi temennisiyle tüm hemşehrilerimizi saygıyla selamlıyoruz.

20 Ağustos 2021 Cuma günü İyi Parti İstanbul İl Başkanı Sayın Buğra Kavuncuya yapılan saldırıyı kınıyor ve sorumlu ya da sorumluların adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.