Kırşehir Express Gazetesi

ATATÜRK’ÜN İLİMİZE GELİŞİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

ATATÜRK’ÜN İLİMİZE GELİŞİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI
24 Aralık 2021 - 14:06

Birinci Dünya Savaşı sonrasında yurdumuzun yer yer işgal edilmesi ve İstanbul yönetiminin acze düşmesiyle Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesini Erzurum ve Sivas Kongreleriyle sürdüren, halka şevk ve moral veren Ulu Önder Atatürk’ün Ankara’ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından Kırşehir’e gelişinin 102. yıldönümü kutlandı. Kutlama programına Başkan Selahattin Ekicioğlu ile birlikte Vali İbrahim Akın, Kırşehir milletvekili Metin İlhan, siyasi partilerin il başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Büyük Önder Atatürk’ün halkla beraber bir ölüm kalım savaşına girdiği o günlerde Heyet-i Temsiliye Reisi olarak Ankara’ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından 24 Aralık 1919’da Kırşehir’e gelişinin 102. yıldönümü kutlama programı 24 Aralık 2021 Cuma günü saat 10.00’da Cacabey Meydanı Atatürk Anıtı’na Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Cacabey Meydanı’ndaki törenin ardından saat 10.30’da Kılıçlı Köprüsü-Basın Anıtı-Atatürk Caddesi-Gazi Parkı güzergâhında sembolik kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Hava Muhalefeti nedeniyle Gazi Parkı’ndaki anma programı da Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde yapıldı.

102 yıl önce Kırşehir’e gelişinde çamur içinde, yağmur ve soğuk altında kendisini bekleyen yoksul halk ve çocukların kendisinden esirgemedikleri sevgilerine karşılık halka birkaç kelime etmek üzere Yenice Mahallesi’nde boş arsada bir kaya parçasının üzerine çıkarak, “Bu makûs talihi yeneceğiz. Çocukları daha fazla üşütmeyin” diyen Ulu Önderimiz için Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde yapılan programda Başkan Ekicioğlu ile Vali İbrahim Akın’ın konuşmalarını öğrencilerin şiirler okuması izledi.

Başkan Ekicioğlu, törende yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“Anadolu topraklarının emperyalistler tarafından işgal edilmesi sonucunda çaresizlik duygusunun adeta bir karanlık gibi çöktüğü o zor şartlarda Anadolu’ya bir güneş gibi doğan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkması sonucu başlayan bağımsızlık mücadelesi ile ardından yapılan Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan kararlar doğrultusunda Anadolu halkı, Onun önderliğinde işgallere karşı onurlu direnişini başlatmıştır.

Anadolu halkının birlik ve beraberlik ruhunu perçinleştirmek, direniş ve kurtuluş ruhunu tüm Anadolu’ya yaymak amacıyla, Kurtuluş Mücadelesi’ne önderlik eden Heyet-i Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları kongreler sürecinin ardından Anadolu’da karargah olarak seçtikleri Ankara’ya geçerken 24 Aralık 1919 tarihinde Kırşehir’e uğramışlardır.

Soğuk bir kış günü Kırşehir’de Kılıçlı Köprüsü mevkiinde çoğu gençlerden oluşan kararlı ve inançlı Kırşehir halkı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Heyet-i Temsiliye Üyelerini karşılayıp, Milli Mücadele kahramanlarını adeta bağırlarına basmış, Kurtuluş ve Kuruluş yolundan asla vazgeçmeyeceklerini bildirmişlerdir.

Kırşehirliler o zor şartlar altında büyük bir kararlılık göstererek Anadolu Halkına önderlik eden, destan niteliğinde bir kurtuluş mücadelesi sonucunda ülkemizi bağımsızlığa kavuşturan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü ilimizde ağırlamanın onurunu 102 yıldır yaşıyor.

Ulu Önderimiz Mustafa kemal Atatürk’ün çizdiği yoldan ve Cumhuriyet değerlerinden asla vazgeçmeyeceğimizi, bundan tam 102 yıl önce Kılıçlı Köprüsü’nde bulunan gençlerin azim ve kararlılığıyla bir kez daha bildiriyor; başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum.”

Kutlamalarda Büyük Önder Atatürk’ün Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defteri’ne yazdığı metin ile gençlerin Atatürk’e cevabı okundu. Takiben de “Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişi ve Kırşehir’in Milli Mücadeleye Katkısı” konulu bir konferans gerçekleştirildi. Konferansın ardından ise “Atatürk’ü Anma Kros Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Öğrencilerin ödüllerini Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile birlikte Vali İbrahim Akın ve Kırşehir milletvekilimiz Metin İlhan takdim etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.