Kırşehir Express Gazetesi

BAHAMETTİN ÖZTÜRK GÜVEN TAZELEDİ

BAHAMETTİN ÖZTÜRK GÜVEN TAZELEDİ
06 Temmuz 2021 - 10:59

Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 67. Olağan Genel Kurulu Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde yapıldı. Genel Kurula tek liste ile katılan Bahamettin Öztürk güven tazeledi.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 67. Olağan Genel Kurulu Neşet Ertaş Kültür Merkezi Muharrem Ertaş Salonunda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Ankara 2. Bölge Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Muhittin Köksal, Nevşehir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Kemal Ay, ilçe kooperatif başkanları, mesleki odalarınbaşkan ve yöneticileri,siyasi parti temsilcileri ve kooperatif ortakları katıldı.2997 kooperatif ortağının 345’inin hazır bulunması üzerine bakanlık temsilcileri Hikmet Şentürk ve Uğur Kılıç’ın onayıyla genel kurula geçildi.

Genel kurula tek liste ile giren Bahamettin Öztürk,kooperatif ortaklarının oy birliği ile yeniden 3 yıllığına kooperatif başkanı seçilerek güven tazeledi.

Öztürk konuşmasında, “Bizler de Odalarımız, Birliklerimiz, konfederasyonumuz TESK ve Merkez Birliğimiz TESKOMB’ la birlikte devletimiz tarafından yürürlüğe konan her türlü tedbir ve düzenlemeye destek verdik. Alınan her karara disiplinle uyulması için esnafımızı bilinçlendirdik. Hastalığın yayılmasını engellemek için alınan önlemler, hem yerel düzeyde hem de dünya ölçeğinde yatırımı, ticareti ve üretimi sekteye uğrattı.

Tabii bu süreçten en çok etkilenen kesim hiç şüphesiz küçük sermayesi ve kapasitesi ile esnaf ve sanatkârımız oldu. Berber ve kuaförlerden kıraathanelere, eğlence yerlerinden lokantalara, düğün salonlarından spor salonlarına kadar pek çok işletme geçici süreliğine kapatıldı, toplu taşımada yeni kurallar kondu. 65 yaş üstü esnafımız işyerini açamaz oldu. İnsanların evden çıkamamaları, en temel ihtiyaçların bile ertelenmesi esnaf ve sanatkârımızı derinden etkiledi.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile esnaf ve sanatkârımıza kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla Halk Bankası’ndan kullandıkları Hazine destekli kredilerin üç aylık taksit ve faiz ödemeleri ertelendi. Yine Halk Bankası’ndan ertelemeli doğrudan kredi kullandırılması, kısa çalışma ödeneği, hane başına gelir desteği, vergi ve prim borçlarında erteleme, kamu kurumlarına ait işyerlerinden kira alınmaması, kira yardımı, gelir kaybı desteği ve hibe desteği gibi desteklerle esnafımız biraz olsun nefes aldı. Verilen desteklerden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize teşekkür ediyoruz. Ancak gelinen noktada, esnaf ve sanatkârımızın daha çok desteğe ihtiyaç duyduğu ortadadır. Bizler de, esnaf ve sanatkârımızdan gelen talepleri gerek TESK Genel Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken’le, gerekse TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdülkadir Akgül ile video konferans üzerinden yapılan toplantılarla aktardık.

Esnafımızın işlerinin durma noktasına geldiği bir dönemde kredi kullandırmada plasmanın açık tutulması, kredi ödemelerinin ötelenmesi ve krediye ulaşımda esnafa kolaylık sağlanması noktasında TESKOMB önemli bir misyonu yerine getirmiştir. Bu anlamda da Hazine ve Maliye Bakanımıza, Ticaret Bakanımıza ve TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdülkadir Akgül’e esnaf ve sanatkârımız adına teşekkür ediyorum.  Son dönemlerde aşılamada büyük atağa geçen Devletimiz büyük bir başarı örneği göstererek salgını önemli ölçüde kontrol altına almaya başarmıştır. Kademeli olarak tedbirler gevşetilmeye başlanmış, ‘normalleşme’ adı verilen yeni dönemde işyerlerinin açılmaya başlanması ve kısıtlamaların tamamen ortadan kaldırılması hepimize moral vermiştir. İşte esnaf ve sanatkârımız, ekonomiye katkı sağlayacağı, ticareti canlandıracağı, yeniden üretmeye başlayacağı tam da bu dönemde desteklemelidir. Devletin sektörlerde yaşanacak ekonomik sekteye yardım elini uzatması gerektiğine inanıyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi esnaf güçlü olursa, devlet güçlü olur. Şimdi birlikte olma zamanı, şimdi esnafına sahip çıkma zamanıdır.

Kooperatifimiz 3 yıllık faaliyet dönemini gerek yönetim kurulu, gerekse personelinin gayretleri ile bir önceki yıl esnaf ve sanatkâra dağıtmış olduğu toplam kredi miktarının üzerine katarak 2020 yılında 83 Milyon lira kredi dağıtmıştır. 2020 Yılı İtibari ile toplam plasmanımız 169 Milyon Liraya ulaşmıştır.

Covid-19 Salgınından etkilenen 850 esnaf ve sanatkârımıza 25 bin liralık destek kredisi kullandırılmıştır.Kooperatifimiz Üye sayısını 2.997 kişiye çıkararak Bölgesindeki en büyük kooperatifler arasına adını yazdırmıştır.

Muhakkak ki bu artışta ülkemiz genelinde kooperatifçiliğin gelişmesi için gecesini gündüzüne katarak çalışan TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir AKGÜL’ ün kredi plasmanımızın arttırılması için sarf ettiği emekler göz ardı edilemeyeceği gibi,  kredi faizlerinin piyasadaki en düşük faiz miktarı olması, Esnaf ve Sanatkârımızın borçlanmadaki titizliği ve ödemelerinin aksamamasına gösterdiği özenin büyük bir önemi bulunmaktadır.

Kredi çekimindeki kolaylıklar Halk Bankası Kırşehir Şubesi Personelleri ile Kooperatif çalışanlarımızın görevlerini en iyi şekilde yapması ve esnaf ve sanatkârımızın kooperatifimize verdiği destekle gerçekleşmiştir.

Hedefimiz yükselen bu grafiğimizi ilerleyen dönemlere taşımak, 1. risk grubuna yükselerek esnafımıza kişi başı 225 bin lira kredi verebilmektir.

Esnafımıza kooperatif kredileri haricindeki diğer kredi, teşvik ve hibelerden de yararlanmaları için yardımcı olmaktayız. Sorunlarımızı benim de yönetimlerinde bulunduğum üst kuruluşlarımız aracılığı ile gerekli mercilere ulaştırıyor, çözüm üretilmesini istiyoruz.

Tüm gayretimiz esnafımızın zor gününde yanında ve yardımcı olmaktır. Bizler elimizden geldiği kadar esnafımıza sahip çıkarak yardım etmeye çalışıyoruz. Bizlere verdiğiniz desteklerle görevimizin başındayız. Allah izin verirse bugüne kadar nasıl hizmet ettiysek, bundan sonra da daha verimli hizmet için yönetim kurulumuz ve çalışanlarımızla birlikte hareket edeceğiz.” dedi.

            Öztürk’ün Asil Yönetim Kurulunda Davut Kaya, Oğuz Cihan, Murat Zobu, Mustafa Genç; Yedek Yönetim Kurulunda Ahmet Hikmet Erdoğan, Dursun Vatanuğruna, Hayati Ünsal, Veli Akçakaya ve Ali Yaşasın yer aldı. Asil Denetim Kurulu üyeleri Oğuz Maraş ve Süleyman Akagündüz, Yedek Denetim Kurulu üyeleri ise Abdurrahman Şahinoğlu ve Rıza Kaya oldu.

            Üst Kuruluş Temsilci Listesinde ise Bahamettin Öztürk Başkanlığında, Davut Kaya, Oğuz Cihan, Murat Zobu ve Mustafa Genç asil üye olurken; Ali Bilge, Oğuz Maraş, Yılmaz Uçar, Akif Kurak ve Emine Yıldırım yedek üye oldu.

Genel kurul sonrası katılımcılara maske, kolonyave Türk Bayrağı sembollü rozet hediye edilerek ahi pilavı ikram edildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.