Kırşehir Express Gazetesi

BAŞKAN ÖZTÜRK AHİ BABA’YI UNUTMADI

BAŞKAN ÖZTÜRK AHİ BABA’YI UNUTMADI
17 Mayıs 2021 - 13:08

Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk “Ahi Baba” lakaplı Mustafa Karagüllü’nün vefatının 3. Yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayımladı. Öztürk mesajında;

“Esnaf birlikteliğinin ve teşkilatlanmasının yapı taşı olan Ahilik geleneğinin son temsilcilerinden Ahi Babamız Mustafa Karagüllü’nün vefatının sene-i devriyesinde kendisinin engin bilgi ve tecrübesine olan özlemimiz bir kez daha artmıştır. Ahi Baba, bu şehrin kimliğine önemli katkılar sunmuş ve ömrünü Kırşehir’e adamış bir gönül insanıydı. Ahiliği 81 ile benimseten, Kırşehir’i Ahiliğin merkezi haline getirmek için canını dişine takarak Ankara ile Kırşehir arasında mekik dokuyan, yılmadan bu şehir için çalışan bir Kırşehir sevdalısıydı. Mustafa Karagüllü’nün katkısıyla Ahilik bugünkü değerine ulaşmıştır. Yaşanmışlıkları ve tecrübesiyle bir tarih hazinesi olmuş, kullandığı Türkçe ile kendine hayran bırakmıştır. Üniversitemiz öğrencilerine verdiği eğitimlerle adeta bir kültür elçisi olarak görev yapmıştır.

Bizler de onun bıraktığı mirası daha ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaktayız. Ahiliği getirdiği konumdan daha ileriye taşımak için her yıl Ahilik Haftası düzenlemekte ve Ahi Baba’nın ismini caddelerimizde yaşatmaktayız.

Pandemi nedeniyle geniş kapsamlı etkinlikler düzenleyemesek de kabri başında dualar ederek ve Mevlid-i Şerif okutarak Ahi Babamızı yâd ediyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun…” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.