Kırşehir Express Gazetesi

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI İLİMİZDE İNCELEMELERDE BULUNDU

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI İLİMİZDE İNCELEMELERDE BULUNDU
01 Mart 2021 - 8:33

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilimizde bazı incelemelerde bulunarak İl Değerlendirme Toplantısına katıldı.

            Programına Kırşehir Valiliğini ziyaret ederek başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Vali İbrahim Akın ile bir görüşme gerçekleştirdi. Ardından, Ahi Evran-ı Veli Türbesini ziyaret eden Sayın Bakanımız Ahi Evran Külliyesi hakkında bilgiler aldı.   

            Daha sonra, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde düzenlenecek olan İl Değerlendirme Toplantısına geçildi. Toplantı öncesinde Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’yı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum üniversite hakkında bilgiler aldı.

            Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un başkanlık yaptığı İl Değerlendirme Toplantısına Valimiz Sayın İbrahim Akın’ın yanı sıra Milletvekilimiz Mustafa Kendirli, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Bakanlık bürokratları ve ilçe belediye başkanları katıldı.

            Vali İbrahim Akın’ın ilimizle ilgili brifing sunduğu ve başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yatırımları olmak üzere ilimizde yürütülen yatırımların değerlendirildiği toplantının ardından, basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ahiliğin doğduğu topraklar olan Kırşehir’de bulunmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek; kardeşliğin, birliğin, beraberliğin, dostluğun hakim olduğu Ahilik kültürünün Anadolu’ya yayıldığı Kırşehir’de yapılan yatırımları değerlendirdiklerini söyledi.

            Açıklamasına, “Kırşehirli kardeşlerimiz bizleri Ahilere yakışır bir şekilde ağırladılar” diyerek devam eden Sayın Bakanımız, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Kırşehir’de alt yapıdan üst yapıya, eğitimden sağlığa, turizm hizmetlerine, çevre ve şehirciliğe kadar 8 milyar liralık yatırım yapıldı. Şu an devam etmekte olan 470 milyon TL bütçeli yatırımlarımız var. Gerek Millet Bahçesi konusunda, gerek kentsel dönüşüm, sosyal konut, atık su arıtma tesisi, alt yapı, kanalizasyon, gerekse içme suyu kapsamında birçok projeye devam etmekteyiz. Kentsel dönüşümü çok önemsiyoruz, bu kapsamda Kırşehir’de bin 372 bağımsız bölümden oluşan eski binaların tespitini yaptık, bunların bin 333’ünün de yıkımını gerçekleştirdik. Sosyal konut kapsamında ise TOKİ ile bugüne kadar 3 bin 472 konut yaparak vatandaşlarımıza teslim ettik.” dedi.

            Kırşehir’e yapılacak olan Millet Bahçesi çalışmalarını da toplantıda değerlendirdiklerini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sözlerine şöyle devam etti:

            “Şu anda Türkiye’de devam eden 292 Millet Bahçesi projemiz var. Bugün de gerek Kaman gerek Mucur ilçemizde gerekse Kırşehir merkezde Millet Bahçesi yapma kararları aldık. Bu çerçevede yerel yönetimlerimizle, vatandaşlarımızla bir ve beraber olmak suretiyle bu projeleri yürütüyoruz. İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle de son 9 yılda yerel yönetimlerimize toplamda 11 milyar 775 milyon lira kaynak sağladık. Kırşehir’imizde bu anlamda 139 projeye desteğimiz oldu.”

            Her zaman eser yapmaktan yana olduklarını, aynı anlayışla projelerine devam edeceklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugün yaptığımız istişarelerde Kırşehir’imiz için çok önemli kararlar aldık. Kırşehir’i ihya edecek, tarihi eserleri gün yüzüne çıkaracak, yeşiliyle, doğasıyla, kültürüyle bir cazibe merkezi haline getirecek adımlar atma kararı aldık. Bağbaşı mevkiinde yaklaşık 200 bin metrekarelik alana Ahilik kültürünü yaşatıp gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak Millet Bahçesi yapmayı düşünüyoruz. İçinde bisiklet yolları, yürüyüş yolları olacak; aynı zamanda paylaşmayı, birliği, beraberliği Anadolu’dan tüm Türkiye’ye yayan Kırşehir’imize yakışır ve örnek bir Millet Bahçesi yapacağız.” şeklinde konuştu.

            Ahi Evran Külliyesi ziyareti ile ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Külliyenin etrafında hem silüetine zarar veren hem de yapı ömrünü tamamlamış binalarımız mevcut. Bu binalara ilişkin bölgede bir kentsel yenileme, kentsel dönüşüm projesi yapma kararı aldık. İlgili Bakanlıklarımızla da görüşmek suretiyle proje hazırlayacağız. Vatandaşlarımızla görüşerek onların rızası çerçevesinde, onları mağdur etmeden vatandaşlarımızı daha sağlam, daha güvenli sosyal altyapısı olan bir projeyi başlatıyor olacağız. Bir taraftan inşaat yaparken bir taraftan da doğamıza sahip çıkacak projeler yürütüyoruz. Hirfanlı Barajı kıyısında bulunan Savcılı Büyükoba etrafında vatandaşlarımızın doğal güzelliklerden faydalanmalarını sağlayacak bir yürüyüş ve bisiklet yolu yapıyoruz. Vatandaşlarımız burada hem dinlenecek, hem spor yapacaklar. 10 Milyon liralık bu projenin yarısını Bakanlığımız olarak hibe ediyoruz, kalan yarısını da İl Özel İdaremiz üstlenecek. Kuş Cenneti olan Seyfe Gölümüz için de güzel projelerimiz var.” dedi.

            Köy konakları yapımında İl Özel İdaresine destek vereceklerini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Çiçekdağı-Yerköy yolu üzerindeki Taburoğlu Köyünde ihtisas hayvancılığı geliştirmek ve çiftçilerimize destek olmak amacıyla yaklaşık 700 dönümlük bir alanı ilk etapta İl Özel İdaresine tahsis edeceğiz. Köylerimizde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderecek adımlar atacağız. Kaman ilçemizde de ceviz yetiştiriciliğine destek olmak amacıyla yaklaşık 700 dönümlük araziyi Kaman Belediyesi’ne veriyoruz. Amacımız daha güçlü bir Türkiye için güçlü Kırşehir’i inşa etmektir.” dedi.

            Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un programı Kaman Belediye Başkanlığını ziyaret etmesi ile sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.