Kırşehir Express Gazetesi

CHP 98. YIL KUTLAMASI YAPILDI

CHP 98. YIL KUTLAMASI YAPILDI
09 Eylül 2021 - 14:11

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’te kurulan CHP, 98’nci kuruluş yıl dönümünü kutlandı

Kutlama programı çerçevesinde 9 Eylül 2021 Perşembe gün Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na saat 12:30’da Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Çelenk Sunumu gerçekleştirildi. Programa CHP İl Başkanı Şeref Baran Genç, Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Akpınar ve Boztepe ilçelerimizin Belediye Başkanları, CHP İl-İlçe Yöneticileri, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkan ve üyeleriyle birlikte çok sayıda partili katıldı.

Saygı Duruşu ve İstikal Marşı’nın okunmasının ardından CHP İl Başkanı Şeref Baran Genç, Kırşehir Milletvekili Metin İlhan ve Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu birer konuşma yaparak günün anlam ve önemini vurguladılar.

Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, CHP’nin 98. Kuruluş yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı önünde yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“Ülkemizin ilk siyasi partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi Milli Mücadele’nin önderi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu.

Atatürk tarafından “Halk Fırkası” adıyla kurulan partinin adının başına 1924’te “Cumhuriyet” sözcüğü eklendi. 1935’teki 4’üncü kurultayda ise bugünkü “Cumhuriyet Halk Partisi” adı benimsendi.

Dünyanın en eski ve önemli birkaç partisinden biri olan; ilk kurultayı Sivas Kongresi kabul edilen CHP bugüne kadar demokrasi mücadelemizin en ön saflarında yer aldı ve almaya da devam ediyor.

Partinin 15 Ekim 1927’de yapılan ikinci kurultayı, Atatürk’ün “Büyük Nutuk”u okuduğu kurultay olarak tarihteki yerini aldı. Atatürk, 19 Mayıs 1919’da başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın tüm dönemlerini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş koşullarını belgelere dayanarak anlattı.

Geçmişinde Dumlupınar, Sakarya, İzmir’in Dağları, Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’na şehitlerimizin al kanlarıyla yazılan özgürlük mücadelesi ile Anadolu’muzun karış karış tüm toprakları CHP ruhunda mevcuttur.

Ve bugün CHP Genel Başkanlığı görevini yürüten Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile demokrasi mücadelesinin en ön saflarında yer alan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. Yılını kutluyor; tüm parti yöneticilerini ve üyelerini saygıyla selamlıyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.