Kırşehir Express Gazetesi

GURBETÇİ ŞENLİĞİ, YOĞUN BİR KATILIMLA BAŞLADI

GURBETÇİ ŞENLİĞİ, YOĞUN BİR KATILIMLA BAŞLADI
09 Ağustos 2023 - 8:29

8-9-10 Ağustos 2023 tarihlerinde Cacabey Meydanı’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilen 2. Geleneksel Gurbetçi Şenliği devam ediyor

Kırşehir Belediyesi tarafından, gurbetçi hemşehrilerimizin izin-tatil dönemleri de göz önüne alınarak hazırlanan Gurbetçi Şenliği 8-9-10 Ağustos 2023 tarihlerinde Cacabey Meydanı’nda yapılıyor. Ücretsiz olan programlar saat 19:30’da başlıyor.
Kırşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Cacabey Meydanı’nda 1 ve 2 Ağustos tarihlerinde ücretsiz olarak organize edilen Gurbetçi Şenliği’nin bu yılki 2.’sinde yine ücretsiz konserler veriliyor.
8 Ağustos 2023 Salı günü başlayan 2. Geleneksel Gurbetçi Şenliği’nde Abdallar Müzik Topluluğu, Davul Zurna Gösterisi, Sedat Ekici Konseri, Ali Yıldız ve Ekibi ve Abdallar Müzik Topluluğu sahne aldı.
8 Ağustos 2023 Salı günü Cacabey Meydanı’ndaki 2. Geleneksel Gurbetçi Şenliği’nin açılışı nedeniyle bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Osman Uçar, şunları ifade etti:
“Sevgili Gurbetçi kardeşlerimiz; hemşehrilerimiz,
Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Geleneksel Gurbetçi Şenliğine hepiniz hoş geldiniz.
Bildiği üzere Müzik Şehri denilince artık Dünyanın her yerinde Şirin Kırşehir’imizin adı anılıyor.
Kırşehir’imizin, Müzik alanındaki Dünya şehirlerinde yapılan tüm müzik içerikli etkinlikler kapsamında, 49 UNESCO Müzik Şehri arasından sadece 3 UNESCO Müzik Şehrinin etkinliğinin tanıtıldığı listeye adını gururla yazdırdığını sizlerle buradan bir kez daha paylaşmak isterim.
Kırşehir, Türkiye’de adını UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Müzik alanında yazdıran ilk ve tek şehirdir. Biz de Kırşehir Belediyesi olarak, bu sorumluluk anlayışıyla, yaptığımız etkinliklerle üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam ediyoruz.
11-12-13 Temmuz 2023 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz UNESCO Uluslararası İkinci Müzik Festivali’nde üç gün boyunca Cacabey Meydanı Konserlere ev sahipliği yaptı ve konserlerimize de çok yoğun katılım oldu.
Gurbette olmak zordur, Memleket Hasreti içinde olmak zordur, ancak her nerede olursak olalım gönül birliğimiz her zaman devam ediyor, edecektir. Biz Kırşehir Belediyesi olarak, siz değerli Gurbetçi hemşehrilerimizin izinlerinizi en iyi şekilde geçirmeniz için bundan sonra da buna benzer programlar hazırlamaya devam edeceğiz.
Belediyeler sadece yol, su, kaldırım ve temizlik hizmeti veren kurumlar değildir. Bunlar elbette Belediyelerin zaten yapması gereken asli görevlerdir. Belediyeler aynı zamanda halkımızın sosyal, kültürel ve sanatsal değerlerden beslenmesi için proje ve organizasyonlar üreten yerler olmalıdır.
Kırşehir Kent Konseyi işbirliği ile 4 Ağustos’ta bu meydanda açılışını gerçekleştirdiğimiz; Emekçi Kadınların el emeği göz nuru ürünlerini sergileyip satışını gerçekleştirdikleri Kadın Emek Pazarı’nın da 13 Ağustos’a kadar açık kalacağını hatırlatmak isterim.
8-9-10 Ağustos 2023 tarihlerinde Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan İkinci Geleneksel Gurbetçi Şenliğine katılan tüm sanatçı kardeşlerimize ve siz değerli hemşehrilerimize teşekkür ediyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

2. GELENEKSEL GURBETÇİ ŞENLİĞİ PROGRAMI:

8 Ağustos 2023

19.30: Abdallar Müzik Topluluğu, Davul Zurna Gösterisi
20.00: Sedat Ekici Konseri
20.30: Ali Yıldız ve Ekibi
21.30: Abdallar Müzik Topluluğu

9 Ağustos 2023

19.30: Abdallar Müzik Topluluğu
20.00: Kırşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu
20.15: Mert Göçer ve Grubu
21.00: Emre Altaş Konseri

10 Ağustos 2023

19.30: Abdallar Müzik Topluluğu, Davul Zurna Gösterisi
20.00: Neşet Doğan ve Grubu
21.00: Okan-Uğur Ertürk Kardeşler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.