Kırşehir Express Gazetesi

TEŞEKKÜRLER KIRŞEHİR KAMUOYU!

TEŞEKKÜRLER KIRŞEHİR KAMUOYU!
25 Kasım 2021 - 12:19

Kırşehir kamuoyu, Kırşehir siyasal tarihine unutulmayacak puntolarla adını yazdırarak bir demokrasi örneği sergilemiştir.

 HÜKUMET KONAĞI konusunda son söz olarak; “TEŞEKKÜRLER KIRŞEHİR KAMUOYU” demek kalmıştır. Kendilerini Kırşehir kamuoyu dışında konumlandıran tüm kesimlerin de bundan çıkaracağı bir ders olmalıdır.

 Kırşehir’de dönemin seçilmiş ve atanmışlarının, ilimiz STK, siyasi parti, oda, dernek ve sendikaların; özellikle de ilimiz Ahi Esnafının ve Kırşehir halkının eski Valilik Binası yerine yenisinin yapılmasında mutabık kaldıkları ve bu mutabakat sonucunda da yapımına Merkez Hükumet Konağı inşaatı olarak başlanan inşaatın öğrenci yurdu inşaatı olarak devam etmesine kararının alınması ardından Kırşehir kamuoyu büyük tepki göstermiş ve tepkisini farklı mecralarda sürekli dile getirmişti.

Bu süreç yaşanırken, 24 kasım 2021 Çarşamba günü AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal tarafından yapılan bir açıklamayla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen 150. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda Kırşehir kamuoyunun beklentisini ve şehirde başlatılan inşaat alanındaki sorunu anlatıldığı ve Hükumet Konağı inşaatı hakkında devir işlemlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile yeniden başlatıldığı Kırşehir kamuoyuyla paylaşıldı.

Ak Parti İl Başkanı Ünsal, açıklamasında “Gerekli talimatları bakanlıklara iletip, devir işlemlerinin yapılmasını ve en kısa zamanda da inşaatın Hükümet Konağı olarak başlanmasını Cumhurbaşkanımız uygun görmüştür. Kurulduğu günden bu yana AK Parti Genel Başkanımızın riyasetinde her ay düzenli olarak yapılan istişare toplantısı tüm siyasi iklime örnek olacak bir birlikteliktir. Bizleri bir araya getiren, dinleyen ve çözüm odaklı tüm sorunlarımızı yerinde çözen Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımıza gönülden teşekkür ediyorum. Kırşehir’de bildiği gibi kamuoyunun gündemini meşgul eden hükümet konağı meselemiz vardı.

2017 yılında ihalesi yapılan hükümet konağının o zaman ki şartlar değerlendirilmiş, Gençlik Spor Bakanlığına devredilerek Gençlik Merkezi ve yurt olarak yapılması için bütçe devri yapılmıştı.

Bu süreçte Kırşehir kamuoyu vatandaş, esnaf ve sivil toplum kuruluşları buranın yurt değil Hükümet Konağı olarak yapılmasının Kırşehir’imiz için uygun olacağının üzerinde durmuştu. Cumhurbaşkanımıza Hükumet Konağı konumuzu anlattım. Cumhurbaşkanımızdan destek talep ettim ve olumlu karşılandı. Kırşehir’e hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

ÖNCESİNE DÖNELİM:

Kırşehir Express gazetesi olarak konu bağlamında 19 AĞUSTOS 2015 tarihinde gazetemiz internet sitesinde de bir anket başlatarak “YENİ HÜKUMET BİNASI NEREYE YAPILSIN?” sorusunu sormuş ve yüzde 100’e yaklaşan bir oranla da “ESKİ ANKARA CADDESİ’NDEKİ ESKİ YERİNE YAPILSIN” yanıtını kamuoyuyla paylaşmıştık. (görseli bu yazının sonunda)

Gazetemizin matbuu Kırşehir Express gazetesinin 20 Ağustos 2015 tarihli 99. sayısında da konuyu manşetten vererek “Hükumet Konağı’nın yeriyle ilgili istişare toplantısı yapıldı” başlığıyla gündeme taşıyıp tarihe not düşmüştük.

Söz konusu istişare toplantısına katılan dönemin milletvekilleri, ilimiz STK, siyasi parti, oda, dernek ve sendikalarıyla özellikle de ilimiz Ahi Esnafı ve temsilcileri yine dönemin Valisi Necati Şentürk’ün, Hükumet Konağı’nın MEDAŞ’ın arazisine yapılması görüşünün aksine 6 bin 200 metrekarelik eski yere yapılmasında mutabık olduklarını yine Kırşehir Express sayfalarından ilimiz kamuoyuyla paylaşarak tarihe kayıt düşmüştük.

KAYIP ZAMANI KİM NASIL TELAFİ EDECEK?

Gel zaman git zaman; az gittik uz gittik; dere tepe düz gittik, biz bunca yolu neden gittik… Ve ne olduğunu anlamadan Hükumet Konağı inşaatı temelinin atılıp neredeyse birinci katının da tamamlanmasını takiben, söz konusu inşaatın Yurt İnşaatı olarak devam etmesi noktasında KYK’ya devir yapıldığı haberiyle karşılaştık.

Ve bu aşamadan sonra ise ortak bir mutabakatla söz konusu alana Hükumet Konağı yapılması noktasında beklentileri olduğunda ısrar ederek bunu her platformda dillendiren Kırşehir kamuoyu, Kırşehir siyasal tarihine unutulmayacak puntolarla adını yazdırarak bir demokrasi örneği sergilemiştir.

Bizlere de bu noktada son söz olarak; “TEŞEKKÜRLER KIRŞEHİR KAMUOYU” demek kalmıştır. Kendilerini Kırşehir kamuoyu dışında konumlandıran tüm kesimlerin de bundan çıkaracağı bir ders olmalıdır.

       

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.