Kırşehir Express Gazetesi

NEŞET ERTAŞ VE SÖMÜRÜ

NEŞET ERTAŞ VE SÖMÜRÜ
Halil Durukafa( halildurukafa@kirsehirexpressgazetesi.com )
27 Ağustos 2021 - 14:01

Sömürü kavramını, dünya felsefe tarihine katkı sunan onlarca filozof tarafından açıklamaya çalışılmıştır. Fakat genel alamda “sömürü” kavramı tehlikeli ve kötü koşullarda düşük ücretle çalışan işçilerle karakterizedir. Fakat bu emek sömürüsünün yanında günümüzde özellikle siyasal alanda sömürü, en çok ve en sık rastlanan bir kötüye kullanmadır. İnançtan faize kadar her konuda ve her alanda yürütülmekte, oy ve iktidar için ilkelerle, değerlerle, kurumlarla, kişilerle, durum ve olaylarla sürdürülmektedir. Sonra gerçek anlamında iyi niyet sömürülmekte; sanat sömürülmekte, topluma mal olmuş insan sömürülmekte, insanlık sömürülmektedir.

 

25 Ağustos 2021 tarihinde gazetemizde, ulusala da yansıdığı için, “Neşet Ertaş’ın hayatı Film oluyor” başlığı altında bir haber geçmek zorunda kalmıştık.  Tabii konu biraz hassas çünkü ailenin böylesi konularda çok hassas davrandığını büyük ustanın oğlu Hüseyin Bey’in bir platformda konuşmasından biliyoruz ki çok beğeniyoruz. Özellikle büyük ustanın her şekilde sömürülmesine izin vermemeye çalışıyorlar. İyi de yapıyorlar. Biz de her türlü sömürünün karşısında olduğumuzu buraya kazıyarak belirttikten sonra,  haberden bir gün sonra ailenin yayınladığı basın duyurusunu hiçbir düzeltme yapmadan olduğu gibi yayınlamak istiyorum.

NEŞET ERTAŞ’IN HAYATININ

SİNEMA FİLMİ YAPILMASI KONUSUNDA

BASINA VE KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Merhum Neşet Ertaş’ın hayatının sinema eseri olarak çekilmesi yönünde bazı film yapımcısı kişi ve kuruluşlar tarafından bir takım çalışmalar yürütüldüğünü öğrenmiş bulunmaktayız.

Öncelikle belirtelim ki, Neşet Ertaş’a hayatta iken defalarca bu tür teklifler gelmesine rağmen, kendisi

ile ilgili sadece belgesel yapılmasına rıza göstermiş, sinema filmi konusuna asla müsaade etmemiştir.

Bu durumun birçok tanığı vardır. Ayrıca bu konuyu vasiyet olarak bize emanet ettiği için ve bizler dehiç bir şekilde babamızın çizgisinden ayrılmadığımız için, müsade etmemiz zaten mümkün değildir.

Neşet Ertaş’ın ailesi ve mirasçıları olarak açıkça ve önemle belirtmek isteriz ki, bu hususta bizlerden herhangi bir izin veya muvafakat alınmamıştır.

Ayrıca çekilmesi olası bir filmde isimlerimizin veya hayatımızdan kesitlerin vs.’nin de herhangi bir şekil ve şartta yer verilmesine izin ve onayımız yoktur.

Yapılmakta olduğunu öğrendiğimiz film çalışmasının, Telif Hakları ile ilgili yasa ve yönetmelikler başta olmak üzere, ilgili mevzuata tamamen aykırı olduğu açıkça ortadadır.

İlgili film yapımcısı kişi, kişiler ve firmalara noter vasıtası ile gerekli ihtarnameler gönderilmiştir.

Gelişmelere göre gereken tüm yasal ve hukuki adımlar atılacaktır.

Vasiyetinin bilinmesine rağmen, böyle bir projenin içinde bulunmayı kendilerine yakıştıranların.

Neşet Ertaş’a ve onun felsefesine ne kadar uzak kişiler olduğunu da halkımızın takdirine bırakıyoruz.

Türk müzik kültürünün ve Anadolu halk müziği geleneğinin en önemli damarı olan “Türkü” kültürünü nacizane! temsil eden Neşet Ertaş’in en büyük mirası, halkımızın yüce gönlüne emanet ettiği eserleri ve türküleridir. Hayatı boyunca halktan ve Hakk’tan yana olan babamızın isminin böyle yasadışı bir durumun içinde geçmesi son derece üzücüdür.

Yıllarca gözünün içine bakılarak sömürüldüğü yetmiyormuş gibi,

“Halka malolmuş olan Neşet Ertaş’ı çok sevdiğimiz için”….

“Kaliteli ve iyi niyetli bir iş olacak”…

“Abdallar, Anadolu kültürü ve ülkemizin hayırı için” !!!

“Başka şeyde gözümüz yoktur”…

gibi süslü ve masum kelimelerin arkasına saklanılarak, vefatının ardından da halá sömürülmek isteniyor.

**Rızasız bahçenin gülü derilmez!” diyen bir insanın hayatının, vasiyeti bilindiği halde, ve bizlerin de baştan beri kesin tavır koymamıza rağmen, rizasızca film yapılmaya kalkışılması

“iyi niyetli bir iş” midir, yoksa “tamamen duygusallik” midir?

“Kitap okumayan, belgesel seyretmeyen insanlar da Neşet Ertaş’ı tanısınlar!” diye, babamızın vasiyetini çiğneyerek, maneviyatımızı satmıyoruz!

Bu bağlamda teklif götürülen rejisör, senarist, oyuncu ve müzisyenlerin, nasıl bir işin içinde

olacaklarını vicdanlarında tartmalarını rica ediyoruz.

“Halkın sanatçısı”nın çocukları olarak, önce Allah’a, sonra adalete ve babamıza her zaman sahip çıkan, doğruyu gören halkımıza sığınıyoruz.

Saygılarımızla.

 

Neşet Ertaş’ın Ailesi:

Nigar Leyla Ertaş

Döne Ertaş

Hüseyin Ertaş

Canan İlhan

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.