Kırşehir Express Gazetesi

TAVŞAN YAMACI AŞINCA MUHALEFET!

TAVŞAN YAMACI AŞINCA MUHALEFET!
Soner Demirbaş( sonerdemirbas@kirsehirexpressgazetesi.com )
19 Ekim 2020 - 15:26

Kırşehir’in ilk  mebuslarından Müfit Hoca’nın oğlu İçişleri, Maliye ve Turizm Bakanlıkları görevinde bulunan Kırşehir Milletvekili Sahir Kurutluoğlu tarafından 1960’lı yıllarda yaptırılan ve “Depreme Dayanıksız” olduğu gerekçesiyle 2015 yılında yıkılıp, 2017 yılında yenisinin yapılması için inşaatına başlanan Valilik Binası ile ilgili “ilgililerce” Kırşehir’in  Valilik Binası ihtiyacının  olmadığı gerekçesiyle Kredi Yurtlar Kurumu’na devredildiği haberleri geçtiğimiz hafta ilimiz basınında da yer aldı.

Konuyla ilgili olarak ilkin CHP İl Örgütü imzasıyla yazılı bir basın açıklaması yapılarak “2018 genel ve 2019 yerel seçimlerinde gerekli cevabı veren Kırşehir halkı elbet yediği bu kazığın hesabını da soracaktır!

Kırşehir’imizin ve özellikle Ankara Caddesi’nin sembolü hükümet binasının yerine kız yurdu yapılacakmış. Çok merak ediyoruz, şehrimizde yolcu olan atanmışlar bunu şehrin  hancısı  olan  hangi insanına, hangi sivil toplum kuruluşuna sordular da bu kararı aldılar acaba. 1954’te Kırşehir’in ilçe yapılmasından bugüne kadar Kırşehir böyle bir zulüm görmemiştir bizce. Bir kere şehrin göbeğinde öğrenci yurdu yapılması her yönü ile sakıncalı iken bir de Ankara caddesinin bize göre siyasi sebeplerle önemsizleştirilmesi gerçekten vahim bir durumdur. Oysa ki şehir dinamikleri göz önüne alınarak, STK’larla görüşerek ve hatta halka sorarak karar verilmeliydi diye düşünüyoruz.” denildi ve ilgililerin akıllarını başlarına almaları telkininde de bulunuldu.

Geçtiğimiz haftalar içerisinde Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu da ilimiz basını ile yaptığı faaliyet değerlendirmesi toplantısında konuya değinerek söz konusu yerin kendilerine (Belediyeye) verilmesi halinde burasının Kırşehir Belediyesi Hizmet Binası olarak değerlendirilebileceği çağrısında bulunmuş ve şu an Kırşehir’in yurt ihtiyacı bulunmadığını vurgulamıştı.

Önceki gün de İyi Parti İl Başkanlığı tarafından yapılan yazılı bir açıklamada “Bu son derece yanlış ve hatalı karardır.” denilerek şunlar ifade edildi:

“Valilik Binasının  6.5 dönümlük  alana bütün kurumları içine alacak şekilde yapılması ve Ankara Caddesi’ndeki esnafa  menfaat de sağlayacağı mensup milletvekilleri Salih Çetinkaya, Mikail Aslan, Abdullah Çalışkan,  Muzaffer Aslan ve  il yöneticileri  ile  zaman içerisinde paylaşılarak görüş birliğine varılmış ve neticede 2017 yılında temeli atılarak inşaatına başlanmıştır.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi İçişleri Bakanlığı  söz konusu inşaata  ödenek göndermemiş ve şehir merkezinde yıllarca atıl vaziyette bekleyen Valilik İnşaatı KYK’ya devredilmiştir. Bu plansız ve kamuoyunu yanıltma ve keyfi bir çalışma olmuştur.  Yapılması gereken gösterişli bina fotoğrafları yayınlamak değil, planlama yapılarak verilen sözün yerine gelmesidir.   Bu devir kararı son derece yanlış karar olup, Kırşehir’de yurt binasına ihtiyaç yoktur. O neden Valilik binası olarak başlayan, KYK’ya devredilen inşaatın Valilik Binası olarak devam edilmesini, ihtiyaç görülüyorsa daha önce yurt  olarak kullanılan Terme Caddesi’ndeki şimdi daire müdürlüklerin olduğu binanın yapılışındaki gibi yurt olarak kullanılmasının uygun olacağına inanıyoruz.”

Gelelim zurnanın “Zırt!” dediği yere. Evet, hatırlanacağı ve yukarıda da değinildiği üzere konu 2015 yılında dönemin Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ün öncülüğünde şehrin bütün siyasi parti, oda ve sendika temsilcileri; yine dönemin belediye başkanı ve milletvekilleri de dahil olmak üzere Kırşehir’de bulunan tüm STK temsilcilerini de içine alan toplantılarla değerlendirilmiş ve bir tek dönemin Kırşehir Valisi Necati Şentürk dışında (kendisi Hükümet Binasının MEDAŞ arazisine yapılması yönünde görüş bildirmişti) Kırşehir Ahi Esnafı ve Kırşehir Kamuoyunun da istek ve desteğiyle Yeni Hükümet Binası yerinin değiştirilmeden ESKİ YERİNE YAPILMASI GÖRÜŞÜ hakim olmuş ve 2017 yılında da aynı yerde inşaata başlanmıştı.

Şehir merkezinde yıllarca atıl vaziyette bekleyen Valilik İnşaatı KYK’ya devredildi haberlerinin ardından CHP, İyi Parti ve Kırşehir Belediye Başkanının duruma muhalefet eden bildirimlerde bulunması elbette demokratik bir taleptir AMA GECİKMİŞ BİR DEMOKRATİK TALEPTİR.

Tavşan yamacı aştıktan sonra; kararlar resmileştikten sonra olayın geri döndürülmesinin ne kadar mümkün olduğunu Mısır’daki Sağır Sultan bile biliyordur. Burada, Kırşehir Kamuoyunun beklentisi noktasında ve doğrultusunda söz konusu kararlar resmileşmeden gerekli muhalefet hakkının kullanılması ve kamuoyu desteğinin tekrar sağlanması gerekirdi ki “Valilik Binası” olması yönünde dönemin Ak Parti milletvekilleri, Ak Parti İl Başkanı ve Ak Partili Belediye Başkanının da  görüş bildirdiği göz önüne alınırsa..

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.